src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dlaczego instytucje finansowe wymagają skanów dokumentów?

2023-08-02

Dotyczy to obszarów instytucji płatniczych, instytucji pieniądza elektronicznego, pośredników kredytowych, firm i funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych (i ich pośredników), instytucji kredytowych, gier hazardowych, zakładów wzajemnych, gier karcianych, gier na automatach oraz agencji rozliczeniowych. 
Instytucje wymienione w ustawie muszą zapewnić klientom odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń związanych z praniem pieniędzy.


Artykuł 37. Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wskazuje, że "weryfikacja tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjenta rzeczywistego polega na potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej, dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła".

 

W celu skorzystania z usług takich firm i instytucji jesteśmy zobowiązani do osobistego okazania lub przesłania zeskanowanego dokumentu tożsamości. Warto jednak upewnić się, że robimy to bezpiecznie. Wymienione w ustawie agencje muszą monitorować klientów, aby zapewnić odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu wykrycia ewentualnych zagrożeń związanych z praniem pieniędzy.

 

Można również użyć znaku wodnego i umieścić go na skanie w celu skutecznej ochrony. Informacje te obejmują kiedy został wysłany skan dokumentu, do jakiego organu iw jakim celu. Alternatywnie możesz dodać ręcznie dodane notatki do kopii. W związku z tym nie może być używany przez żadną inną firmę ani w żadnym innym celu.

 

Instytucje finansowe są też zobowiązane do informowania organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Ponadto zgłaszane są oszustwa i wyłudzenia wartości majątkowych, w wyniku których klienci padli ofiarą przestępców.

 

Raportowane są również wszystkie transakcje powyżej 15 000 euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie) oraz podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy (niezależnie od kwoty).
Portal rejestruje również transakcje powiązane, tj. tych, których kwota jest mniejsza niż 15 000 euro, ale ich charakter może być ze sobą powiązany i podzielony na mniejsze części, aby uniknąć rejestracji. Informacje o zarejestrowanych transakcjach przekazywane są do Głównego Inspektora Informacji Finansowej.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych