src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Frank po posiedzeniu SNB

2017-03-16

Po posiedzeniu SNB kurs franka pozostał bez zmian. Szwajcarzy nie zaskoczyli. Jak zwykle podkreślali przewartościowanie franka. W komunikacie padły też zapewnienia, że SNB gotowy jest do interwencji w celu obniżenia kursu. Takich obietnic było już wiele, a szwajcarska gospodarka radzi sobie dobrze mimo drogiego franka.

 

Polityka SNB

SNB zapewnia o swojej aktywności na rynku walutowym, ale nie daje sygnałów co do gotowości zmiany kierunku polityki. Szwajcarska gospodarka radzi sobie dobrze, mimo drogiego franka i choć pojawiają się głosy o przewartościowaniu tej waluty, to zdecydowanej reakcji brak. Co prawda ujemne stopy procentowe zostały utrzymane, ale na ile zostaną zrealizowane zapowiedzi interwencji, trudno powiedzieć. Interwencyjny skup walut pomagał dotychczas tylko na krótko. Ani ujemne stopy ani zapowiedź aktywności SNB nie są w stanie zniechęcić inwestorów do franka. W dobie niepewnej sytuacji w Europie, frank utwierdza się na pozycji spokojnego portu.

 

Frankowicze – jedyne pocieszenie

Jedyne pocieszenie dla frankowiczów w obecnej chwili to fakt, że Szwajcarzy stóp nie podnoszą. Prognozy SNB mówią, że rosnące ceny ropy maja ograniczony wpływ na inflację w Szwajcarii i jeszcze przez co najmniej dwa lata nie przekroczy ona poziomu 0,5 proc. Tegoroczny prognozowany wzrost gospodarczy to 1,5 proc. Obie te wielkości sugerują, że podwyżek stóp nie będzie. Dziś kurs franka wynosi 4,03 zł i nie uległ większym zmianom. Obecnie wartość kredytów we franku wynosi ponad 137 miliardów zł, a na systemowe rozwiązania dotyczące frankowiczów coraz trudniej liczyć.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych