-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-12-02
Wynik niedzielnego referendum w Szwajcarii wzmocnił złotego w stosunku do franka, na tej parze obserwowaliśmy największą zmienność. Jednakże złoty umocnił się także względem innych europejskich walut, a na rynku długu zanotowano spadki. Jest to niewątpliwie odpowiedź na dobre odczyty PKB za III kwartał oraz indeksu PMI lepszego niż oczekiwany.
Rano doszło do próby kontynuacji umocnienia złotego i rynek wycenił naszą walutę następująco - 4,1720 PLN za euro, 3,3487 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4691 PLN wobec franka szwajcarskiego, a kurs funta szterlinga wynosił 5,260 PLN. Rentowność dziesięcioletnich papierów dłużnych wynosiła 2,456%. Większa zmienność na parze z frankiem i dobra kondycja złotego w powiązaniu z pozostałymi głównymi walutami oddala wizję cięcia stóp procentowych.
Dobre dane dotyczące produktu krajowego brutto za III kwartał i zaskakująco dobry indeks PMI za październik pozwalają sądzić, że Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie będzie jednomyślna co do cięcia stóp procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia RPP wstrzymała się od zmian, a w świetle ostatnich odczytów potencjał obniżek w grudniu został znacznie ograniczony.
Analitycy zgodnie wskazują, że RPP ma niejako związane ręce i brak jest na razie przesłanek do obniżenia punktów bazowych. Złoty zyskał a bazie odczytów PMI, a układy techniczne pokazują, że prawdopodobna jest próba rozegrania mocnego złotego. Kurs NBP jest na tyle stabilny, że skupić się na razie należy raczej na prognozowaniach luzowania polityki w I kwartale 2015 roku.
Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, decyzja rady w sprawie stóp ogłoszona będzie jutro. Tymczasem inwestorzy i analitycy skupiają się na dzisiejszym wystąpieniu przedstawicieli FED. Złoty wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe, więc impuls ze strony FED ma duże znaczenie, jako że przed ogłoszeniem wyników posiedzenia RPP brak jest silniejszych bodźców.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto