src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Stagflacja – czym jest i czy nam zagraża?

2022-11-21

Stagflacja – czym jest i czy nam zagraża?

Dotychczas zakładano, że post pandemiczna inflacja na świecie dość szybko minie. Wskazywano, że skoro wzrost inflacji wynika z problemów dotyczących m.in. logistyki czy transportu, to będzie on krótkotrwały. W końcu logistykę czy transport można szybko dostosować do nowej rzeczywistości. Niestety, okazało się, że nie jest to takie proste i coraz głośniej mówi się o zjawisku stagflacji. Czym jest stagflacja, skąd się wzięła i czy nam zagraża?

Definicja “stagflacji"

Słowo stagflacja to połączenie dwóch wyrazów - stagnacja + inflacja, opisuje zjawisko, które polega na występowaniu stagnacji gospodarczej oraz inflacji w tym samym czasie.

Różnica między recesją a stagflacją polega na cenie usług i towarów - recesję cechuje niska inflacja przy jednoczesnym zastoju gospodarczym. Stagflacja pojawia się gdy gospodarka znajduje się w recesji, a koszty życia coraz bardziej wzrastają.

Najbardziej podczas zjawiska stagflacji cierpi społeczeństwo - stagflacja łączy się też ze wzrostem stopy bezrobocia, co można było zaobserwować w U.S.A w latach 70.

Stagflacja w historii świata

Jedną ze stagflacji w dziejach świata była ta w U.S.A., w latach 70 XX w., spowodowana kryzysem naftowym - gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej, wynikającym z sankcji nałożonych na Stany Zjednoczone. Państwa arabskie wchodzące w skład OPEC zaprzestały wtedy handlu ropą naftową z krajami popierającymi Izrael w wojnie z Egiptem (w tym z U.S.A.).

Stagflacja lat 70.w U.S.A. była dużym zaskoczeniem dla większości ekonomistów, którzy uważali, że spadkowi realnego wzrostu gospodarczego i wzrostowi stopy bezrobocia powinien towarzyszyć spadek stopy inflacji, czy nawet deflacja, a nie jej wzrost.

Przyczyny stagflacji

Jako główną przyczynę stagflacji można uznać tzw. "szok podażowy", czyli przykładowo brak kluczowych surowców. Bezpośrednie konsekwencje niedoboru surowców mogą skutkować wzrostem cen towarów i usług a także ograniczeniem produkcji.

Skutki stagflacji

Wśród skutków stagflacji można wymienić m.in. ograniczenie produkcji i wydobycia surowców lub ich brak na rynku. Bezrobocie spowodowane brakiem płynności finansowej w firmach wiąże się z utratą płynności finansowej w gospodarstwach domowych. Należy wspomnieć także o wzroście cen i spadku wartości walut

Zakup nieruchomości i dóbr a inflacja i stagflacja

Inflacja zazwyczaj wiążę się z ogólnym wzrostem cen nieruchomości i dóbr. Podczas inflacji wiele osób chce zainwestować swoje pieniądze, w ten sposób, by traciły one na wartości – np. nabywając kruszce jak złoto lub kupując mieszkania. Stagflacja przyczynia się natomiast do spadku popytu na różne produkty i usługi, natomiast nie powoduje spadku popytu na nieruchomości. Nie ma co się łudzić - ceny mieszkań i tak będą coraz wyższe, a spadek popytu na towary i usługi nie musi oznaczać niższych cen. Z uwagi na niedostępność surowców ceny mogą nadal rosnąć.

Czy w Polsce panuje stagflacja?

O stagflacji w Polsce przesądzi wzrost stopy bezrobocia. Niemniej jednak wg. GUS bezrobocie w Polsce wciąż sukcesywnie maleje. Stopa bezrobocia rejestrowanego w kolejnych miesiącach 2022 roku wynosiła odpowiednio:

  • Styczeń - 5,5 %

  • Luty - 5,5 %

  • Marzec - 5,4 %

  • Kwiecień - 5,2 %

  • Maj - 5,1 %

  • Czerwiec - 4,9 %

  • Lipiec - 4,9 %

  • Sierpień - 4,8 %

  • Wrzesień - 4,8 %

Biorąc pod uwagę powyższe wskaźniki procentowe, na razie w Polsce nie ma zjawiska stagflacji. Niestety, m.in. wzrost cen energii czy brak dostępności surowców podnosi inflację w Polsce i jednocześnie ogranicza aktywność przemysłową - jesteśmy na "dobrej drodze" do stagflacji...

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych