Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Techniczne bankructwo Grecji stało się faktem

2015-07-01

Grecja nie zapłaciła transzy zobowiązań wobec MFW, co oznaczałoby w praktyce bankructwo, gdyby nie chęć oficjeli do przedstawienia sytuacji w lepszych barwach. Techniczne bankructwo nazywa się więc opóźnieniem w płatnościach. Złoty zachowuje się w tej sytuacji stabilnie, na wykresach technicznych nie obserwujemy poważnych zmian.

 

Lokalna stabilizacja

Tydzień, ze względu na sytuację Greji, nie zaczął się dla walut EM dobrze. Dzisiaj jednak można mówić o lokalnej stabilizacji. Z pewnością kryzy grecki należy w przypadku naszej waluty do czynników negatywnych, ale widać już, że na razie jest to impuls o ograniczonej sile.

 

Dzisiejsze kursy walut

Od rana trwa lokalna stabilizacja, a wycena złotego nie różni się mocno od wczorajszych kwotowań. Kurs euro wynosi 4,1884 PLN, kurs franka szwajcarskiego osiągnął poziom 4,0191 PLN. Dolar wyceniany jest na 3,7592 PLN, a brytyjski funt na 5,9000 PLN.

 

Na wykresach technicznych bez drastycznych zmian

Na wykresach obrazujących sytuację i trendy na rynku walutowym brak obecnie poważnych zmian na parach. Na GBP trwa wyraźny ruch wzrostowy, lekki wzrost także na USD. Prawdopodobnie jest to odbicie w związku z niedawną korektą. EUR konsoliduje blisko 4,20 PLN, a CHF wyhamowuje po lekkim spadku.

 

Sytuacja Grecji będzie rzutować na rynek walutowy

Obecnie sytuacja na rynku walutowym nieco się uspokoiła, ale nie rozwiązana kwestia Grecji w najbliższych dniach na pewno nadal będzie rzutować na kondycję euro i walut EM. Kursy walut powiązanych ze złotym w tym tygodniu znacznie wzrosły, obecnie zloty jest stabilny, ale warto śledzić doniesienia płynące z Grecji. Program pomocowy dla Grecji nie został przedłużony, odrzucono także wniosek o wsparcie z linii ESM. Na 5 lipca Grecja zaplanowała referendum, o płynność greckiego sektora bankowego dba na razie EBC.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych