src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wielka Brytania blefuje, a funt korzysta

2017-03-31

Dosyć skomplikowana sytuacja na parze GBP/PLN. Funt będzie teraz bardzo wrażliwy na wszelkie doniesienia o negocjacjach i spięcia na linii Bruksela – Londyn, a mniejszą uwagę przykładać do impulsów makro. Złoty natomiast skorzystał ostatnio dużo na słabszej passie dolara, a teraz obserwujemy odbicie na tej walucie.

 

Funt umocnił się do złotego

Nieco absurdalny ruch ze strony brytyjskiej premier i korekta wzrostów na złotym zbiegły się w parze. W efekcie sytuacja można nawet powiedzieć kuriozalna – GBP mimo rozpoczęcia procedury Brexitu, umocnił się na parze ze złotym o 4 grosze. Na początek przyjrzyjmy się doniesieniom z Wysp. Eurosceptycy z "The Sun" dosyć dramatycznie opisują list premier May do D. Tuska. Zatytułowali pismo "Pieniądze albo życie". Stąd też automatyczne skojarzenia z absurdem sytuacji. O co chodzi? Jest to prawdopodobnie duży blef brytyjskiej premier, która uzależnia współpracę Wielkiej Brytanii w dziedzinie zwalczania przestępczości od przyszłych relacji handlowych. Analitycy podkreślają, że może to być przejaw słabości Brytyjczyków. T. May brakuje argumentów ekonomicznych.

 

Ostre negocjacje

Słowa premier łagodził nawet brytyjski minister do spraw Brexitu, a list spotkał się ze stanowczą krytyką unijnych oficjeli. Dowodzi jednak, że negocjacje będą przebiegać w ostrej atmosferze, żadna ze stron nie wykazuje na razie chęci do ustępstw. Funt powinien odczuć taki stan rzeczy i zareagować serią wahań, tymczasem dziś na parze ze złotym umacnia się, korzystając z korekty złotego. Nasza waluta straciła w związku z odbiciem na dolarze, ale wciąż pozostaje jedną z najsilniejszych w regionie.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych